Personal & Styrelse

Personal

Annika Bergsland
Arkivchef
annika@arkivsormland.se
016-316 04 01

Theo Erbenius
Projektledare
theo@arkivsormland.se
076-319 41 14

Helena Karlsson
Arkivarie
helena@arkivsormland.se
016-316 04 02

Lena Grahn
Arkivassistent
arkivassistent@arkivsormland.se
016-316 04 04

Marie Nilsson
Administratör
marie@arkivsormland.se
016-316 04 04

Personalen 2019: Annika, Helena, Theo, Marie, Lena. Foto: Susanne Granlund

Personalen: Annika, Helena, Theo, Marie och Lena. Foto: S. Granlund.

Styrelse och förtroendevalda

Arkiv Sörmlands målsättning är att ha minst en representant i styrelsen från samtliga nio kommuner i Sörmland. På det sättet får verksamheten en tydlig förankring i hela länet.

Ordförande

Ulla-Britt Larsson

ulla-britt.larsson@allt2.se

070-603 90 61

Vice ordförande

Anna-Sophia von Celsing

annasophia.von.celsing@gmail.com

070-922 91 04

Styrelseledamöter

Kerstin Alksäter kerranalk@gmail.com

Karin Andersson karinkyllan@live.se

Roy Anderzon royzon@spray.se

Katalin Gere pkfn17@gmail.com

Karin Henriksson henriksonkarin@gmail.com

Bo Liljestrand liljestrand.bo@telia.com

Birgitta Lundberg birglund@gmail.com

Björn Norman bjorn@normanark.se

Ann Pehrsson ann.pehrsson@telia.com

 

Revisorer (två) och revisorssuppleanter (två)

Eva Andersson eva.a.prastgatan@gmail.com

Jan Edenmo emo.jed@gmail.com

Göran Flodin goran.flodin@telia.com

Sven-Olof Larsson s-olarsson@telia.com

 

Valberedning

Kjell Arvidsson kjellarvidsson49@hotmail.com

Berit Hansen berh.01948@gmail.com

Gösta Johansson uppmalby@gmail.com

Delar av Arkiv Sörmlands styrelse samlade i arkivdepån i juni 2019. Foto: Theo Erbenius

Styrelsen samlad i Arkivhuset i juni 2019. Foto: Theo Erbenius